Головна Економіка Китай нарощує імпорт дешевої нафти з Росії та Ірану, попри санкції США
Економіка

Китай нарощує імпорт дешевої нафти з Росії та Ірану, попри санкції США

Поділитися
Поділитися

Китай активізував закупівлі сирої нафти з Росії та Ірану, скориставшись зниженими цінами на фоні західних санкцій. За даними агентства Reuters, імпорт з цих країн у березні та квітні 2025 року зріс, попри загальне уповільнення зростання внутрішнього попиту на паливо.

У квітні Китай імпортував 11,69 мільйона барелів на добу, що дещо менше березневого показника (12,1 млн б/д), але на 7,5% більше, ніж у квітні 2024 року. У середньому за перші чотири місяці року Китай імпортував 11,83 млн барелів щодоби — на 0,5% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Зростання закупівель із РФ та Ірану

Ключовими постачальниками для Китаю стали Росія та Іран — обидві країни перебувають під санкціями США. Аналітики Reuters наголошують, що зростання імпорту не є індикатором відновлення економіки, а радше свідчить про накопичення запасів.

Згідно з даними Kpler:

  • Морський імпорт з Росії у квітні склав 1,38 млн б/д — найвищий рівень з жовтня 2024 року.
  • З Ірану імпортували 743 тис. б/д, що майже вдвічі менше, ніж у березні (1,39 млн б/д).

У Kpler вважають, що зниження поставок з Ірану пов’язане зі спробами США обмежити експорт нафти з цієї країни в рамках тиску на ядерну програму Тегерана.

Нафта РФ: ціна падає, обсяги нестабільні

Імпорт російської нафти до Китаю також зазнавав коливань. У лютому поставки знизилися до 970 тис. б/д — мінімального рівня за понад два роки — через санкції США проти суден, які перевозять російську нафту.

Одночасно із падінням експорту знизилися і ціни. У квітні вартість суміші Urals та ESPO в рублях знизилася до 3,9 тис. за барель (приблизно $48,92), що на 40% нижче показника, закладеного в російський держбюджет (6,7 тис. рублів за барель).

Санкції США як ключовий фактор

Після запровадження у січні нового пакета санкцій США, який обмежив доступ до фрахту та страхування суден, що транспортують російську нафту, РФ скоротила експорт. У лютому він зменшився до 7,28 млн барелів на добу, що на 100 тис. барелів менше, ніж у січні.

Reuters зазначає, що наразі китайські трейдери намагаються адаптуватися до нових умов і шукають шляхи обходу обмежень. У центрі уваги залишається питання, як швидко Китай зможе повернути колишні обсяги імпорту з Ірану та стабілізувати логістику з Росії.

Поділитися

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті