Міжнародний спеціальний трибунал з розслідування злочину агресії Росії проти України офіційно розпочне роботу наступного тижня в Люксембурзі. Про це заявив міністр закордонних справ Люксембургу Ксав’є Беттель під час візиту до Львова.
Ініціатива буде представлена на засіданні Ради міністрів Ради Європи. Там українська сторона, за словами Беттеля, висуне офіційну вимогу про створення трибуналу. У зустрічі має взяти участь радник президента України Андрій Сибіга, де також відбудеться вручення відповідних документів.
Позиція США та очікування від трибуналу
Коментуючи стриману позицію Сполучених Штатів, Беттель пояснив, що США не є членом Ради Європи, тому формально не залучені до ініціативи. Однак, за його словами, це питання не повинно перешкоджати загальному прогресу. Міністр висловив надію, що в Люксембурзі буде досягнуто результату.
Кого охопить юрисдикція спецтрибуналу
За даними джерел, спецтрибунал зможе сформувати обвинувальні акти щодо ключових фігур російського політичного керівництва. Йдеться насамперед про:
- Володимира Путіна
- Сергія Лаврова
- Михайла Мішустіна
Після формування обвинувального акту судовий процес буде призупинено до того моменту, поки вказані особи залишаються на своїх посадах. У разі їх звільнення чи усунення розгляд автоматично відновиться. Якщо вони не з’являться на суд — розгляд справи буде заочним.
Інші фігуранти
До переліку потенційних підсудних також можуть потрапити:
- Олександр Лукашенко
- Кім Чен Ин
Втім, влада Ірану не буде охоплена юрисдикцією трибуналу через юридичну відсутність складу злочину агресії.
Також трибунал не визнаватиме імунітету щодо приблизно 20 осіб з вищого військово-політичного керівництва РФ — серед них Дмитро Медведєв, Сергій Шойгу, Сергій Наришкін, Валерій Герасімов, Віктор Золотов, Олександр Бортніков та інші.
Можливий вплив на мирні переговори
У відповідь на запитання про те, чи вплине створення трибуналу на можливість мирних переговорів, Ксав’є Беттель зазначив, що президент РФ Володимир Путін і зараз ігнорує міжнародну думку. Тож тиск з боку трибуналу навряд чи змінить його поведінку, однак символічне й юридичне значення цього кроку важливе.
«Навіть якщо Путіна буде спіймано, він усе ще отримує вітання в деяких країнах, що входять до міжнародних організацій. Але ми продовжимо працювати над трибуналом разом з Україною», — підкреслив Беттель.
Залишити коментар