Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив про намір використати право вето, щоб зупинити плани Європейського Союзу з повної відмови від російських енергоресурсів. Про це він сказав 9 травня під час зустрічі з Володимиром Путіним у Москві.
Зокрема, політик виступив проти реалізації плану REPowerEU, який передбачає поступову ліквідацію залежності ЄС від російського газу, нафти та інших енергоносіїв. За словами Фіцо, якщо для реалізації рішення буде потрібна згода всіх 27 країн-членів, Словаччина застосує право вето.
“Ми використаємо право вето на заборону імпорту всіх видів енергоресурсів, якщо рішення ухвалюватиметься одноголосно”, – заявив він.
Водночас, Фіцо визнав, що у випадку голосування більшістю великим державам вдасться провести свою позицію. Він також підкреслив, що Словаччина не готова відмовитися від російських енергоносіїв — зокрема через технічну специфіку своїх електростанцій та нафтопереробних заводів.
Суперечність заявам про технічну неможливість
Прем’єр зазначив, що “впровадити паливо від Westinghouse у словацькі АЕС неможливо”, хоча Україна вже кілька років успішно використовує американські тепловидільні збірки на аналогічних реакторах ВВЕР-1000, а з 2023 року — і на ВВЕР-440.
Також він заявив, що зупинка поставок газу та нафти з Росії може викликати нестабільність у країні через специфіку налаштування її нафтохімічних підприємств.
Контекст: позиція ЄС та США
Раніше Єврокомісія створила спеціальну робочу групу для вирішення наслідків припинення транзиту російського газу через територію України. Один з варіантів — диверсифікація постачання, зокрема за участі Азербайджану.
Єврокомісар з енергетики Ден Йоргенсен повідомив, що Словаччина залишається у фокусі роботи групи через високий рівень залежності від російських енергоносіїв.
Водночас джерела ЗМІ повідомляли про неофіційні контакти між представниками Вашингтона та Москви щодо можливої часткової допомоги у відновленні продажу російського газу в Європу.
Збільшення постачання через Туреччину
Імпортер газу SPP раніше повідомив, що з квітня обсяги постачання російського газу до Словаччини через “Турецький потік” зростуть у кілька разів. Після припинення транзиту через Україну в кінці 2024 року Словаччина почала отримувати більшість газу саме з Угорщини.
Братислава та Будапешт спільно наполягають на відновленні постачання через Україну. Словаччина навіть пригрозила заблокувати фінансову допомогу Києву від ЄС, якщо позиція України не зміниться.
Залишити коментар