Проблема нелегального обігу фентанілу стала однією з головних тем торговельних переговорів між США та Китаєм, що стартували 10 травня у Швейцарії. Саме питання боротьби з потужним синтетичним опіоїдом може визначити хід подальших економічних відносин між двома країнами, які вже тривалий час перебувають у стані торговельного протистояння.
Перемовини в Женеві відбуваються за участі високопосадовців обох сторін. Китайську делегацію очолює віцепрем’єр Хе Ліфен, до якої також приєднався міністр громадської безпеки Китаю Ван Сяохун — близький соратник голови КНР Сі Цзіньпіна. З американського боку участь беруть міністр фінансів США Скотт Бессент і торговий представник Джемісон Грір.
На порядку денному — не лише митні обмеження, а й питання, яке Вашингтон вважає гуманітарною катастрофою: масове поширення фентанілу, більшість прекурсорів для якого, за даними США, надходять із Китаю.
Фентаніл — виклик дипломатії
У Вашингтоні очікують від Китаю чітких кроків для зниження обсягів постачання хімічних речовин, які використовуються для виробництва фентанілу. При цьому китайські представники натякають: послаблення тарифного тиску з боку США може підвищити їхню зацікавленість у боротьбі з наркотрафіком.
Як зазначила директорка китайської програми у Stimson Center Юн Сун:
“Присутність Вана означає одне: фентаніл — не лише тема обговорення, а й ключовий елемент торговельних переговорів між США та Китаєм на цьому етапі”.
Вона також додала, що ступінь готовності Пекіна до співпраці покаже, наскільки сильно він прагне досягти прогресу в економічних відносинах із Вашингтоном.
Тарифні компроміси та політичний тиск
Нагадаємо, що під час президентства Дональда Трампа США запровадили 145% мита на китайські товари, на що Пекін відповів своїм тарифом у 125% на американський експорт. Напередодні переговорів Трамп заявив про можливу деескалацію — він готовий знизити ставку до 80%, але зазначив, що остаточне рішення залишається за міністром Бессентом.
9 травня міністр торгівлі США Говард Лутнік повідомив в ефірі Fox News, що Білий дім, імовірно, збереже значну частину так званих “дзеркальних” мит. За його словами, новий тарифний рівень може скласти приблизно 34% — такий сценарій поки що розглядається як компромісний.
Таким чином, результат переговорів у Женеві може визначити не лише подальший торговий режим між двома найпотужнішими економіками світу, а й вплинути на вирішення однієї з найгостріших криз у сфері громадського здоров’я у США.
Залишити коментар